04 września 2016

Giełda BitBay

Psst. Chcesz kupić trochę bitcoinów? Jeśli tak jest to miejsce dla Ciebie

Giełda BitBay pozwala w łatwy sposób zamienić Twoje ciężko zarobione złotówki (lub dolary czy euro) w wykopane przez innych bitcoiny. Jeśli wiesz jak działa walutomat.pl to automatycznie wiesz jak działa BitBay. Najpierw w wybrany przez siebie dogodny sposób wpłacasz pieniądze na konto BitBay a następnie wybierasz najlepszą ofertę spośród wystawionych przez innych użytkowników, lub wystawiasz własną ofertę wprowadzając interesujący Cię kurs zakupu.

Wpłata

BitBay pozwala zasilić Twoje konto na różne sposoby. Każdy z nich ma swoje plusy oraz wady. Poniżej postaram się omówić wszystkie.

Przelew bankowy

Dostępny dla złotówek (PLN), Euro (EUR) oraz Dolarów (USD). Wybierz dogodną dla Ciebie walutę a poniżej zobaczysz szczegóły przelewu jaki musisz wykonać w swoim banku. Wprowadź wszystkie dane prawidłowo i pamiętaj, że wysyłasz pieniądze na to samo konto co każdy inny użytkownik w związku z tym bardzo ważne jest abyś prawidłowo wprowadził tytuł przelewu, gdyż jest to coś po czym system "wie", że przelane pieniądze mają zasilić właśnie Twoje konto. Najlepiej będzie dane skopiować do formatki przelewu w banku a następnie sprawdzić czy dane się zgadzają
Plusy tego rozwiązania:
 • brak prowizji za przelew (jedyna opłata jaka może być to opłata za wykonanie przelewu w Twoim banku)
 • prostota
 • bezpieczeństwo
Minusy tego rozwiązania:
 • stosunkowo długi czas oczekiwania (najczęściej kolejny dzień roboczy)

Przelew ekspresowy

Dostępny tylko dla złotówek (PLN). Ponadto możesz skorzystać z tej opcji tylko jeśli masz konto w jednym z tych banków: Alior Bank, Bank BPH, Credit Agricole, ING Bank, Invest Bank, Millenium Bank, Pekao SA lub BKO BP. Ważne jest abyś prawidłowo wybrał bank, z którego będziesz wykonywał przelew. Otworzy się wtedy okienko, w którym otrzymasz dane do wykonania przelewu
w nowym oknie zaloguj się do swojego banku i wykonaj przelew zgodnie z instrukcją. Jak widać przelew ekspresowy realizowany jest przez zewnętrzny podmiot, w związku z czym zostanie naliczona dodatkowa prowizja w wysokości 2% wartości przelewu. Ponadto przelewana kwota nie może być większa niż 50.000 złotych
Plusy tego rozwiązania
 • pieniądze pojawią się na Twoim koncie bardzo szybko (10-15 minut)
 • prostota
 • bezpieczeństwo
Minusy tego rozwiązania
 • prowizja w wysokości 2% kwoty (przy maksymalnej dostępnej kwocie będzie to 1.000 złotych (tysiąc PLN!)

Wpłata pieniędzy na Poczcie Polskiej

Dostępna tylko dla złotówek (PLN). Jeśli masz pieniądze w formie gotówki może zainteresować Cię właśnie ta opcja. Tutaj wystarczy tylko wprowadzić kwotę, którą chcesz przelać
Po kliknięciu "wpłać" otrzymujesz podsumowanie, a następnie możesz przejść do wydruku blankietu wpłaty
Blankiet jest automatycznie wypełniony. Musisz zatem go tylko wydrukować oraz udać się na pocztę i dokonać wpłaty. Zanim wrócisz (chyba, że na pocztę masz wyjątkowo blisko) pieniądze powinny zasilić już Twoje konto BitBay.
Listę placówek wraz z godzinami pracy znajdziesz na: http://placowki.pocztapolska.pl/
Listę placówek czynnych 24h na dobę znajdziesz na: https://bitbay.net/post-office-24-7
Plusy tego rozwiązania:
 • pieniądze na koncie pojawią się bardzo szybko (10-15 minut plus czas dojazdu na pocztę)
 • prostota
Minusy tego rozwiązania
 • prowizja taka jak w przypadku przelewu ekspresowego: 2% przelewanej kwoty
 • noszenie przy sobie większej ilości gotówki może być niebezpieczne

Wymiana

UWAGA: jeśli nie masz doświadczenia (a tak zapewne jest skoro czytasz ten artykuł) to lepiej nie wystawiaj własnej oferty. Jeśli pomylisz się w ofercie na swoją niekorzyść (czyli np. wyrazisz chęć zakupu BTC po cenie dwukrotnie wyższej niż rynkowa) to natychmiast znajdzie się ktoś kto dokona transakcji, której już nie cofniesz.

Po wybraniu z menu (rozwijalnego) po lewej stronie opcji "Giełda" zobaczysz coś takiego
W lewym górnym rogu możesz wybrać kryptowalutę, którą chcesz kupić lub sprzedać (dostępne to Lisk, Ethereum, Litecoin lub właśnie Bitcoin), a zaraz obok tradycyjną walutę, której użyjesz do wymiany. Jeśli chcesz kupić kryptowalutę patrz na prawą tabelkę na dole (oferty sprzedaży). Jeśli chcesz sprzedać - na lewą (oferty skupu). Po kliknięciu liczby pokazującej czyjąś ofertę zostanie ona wprowadzona do okienka zakupu jeśli posiadasz odpowiednie środki na koncie (jeśli nie wprowadzona zostanie maksymalna ilość kryptowaluty na jaką pozwalają Ci środki). Jeśli chciałbyś kupić więcej kryptowaluty niż wystawiający posiada będziesz musiał skorzystać z ofert kilku osób posiadających najlepsze kursy.

Wypłata

Gdy już zakupisz kryptowalutę automatycznie zostanie ona przypisana do Twojego konta w BitBay. Teraz pewnie chciałbyś ją przelać na swój portfel bitcoin, prawda? Nic prostszego. Z rozwijanego menu po lewej stronie wybierz "wypłaty"
Wybierz zakupioną kryptowalutę klikając na jej ikonie w pływającym okienku w lewym górnym rogu. Poniżej zobaczysz odpowiednią formatkę, która pozwoli Ci wpisać kwotę, a poniżej adres Twojego portfela Bitcoin. To wszystko - kliknij wypłać a środki pojawią się na Twoim koncie. Następnie będzie trzeba poczekać od 10 minut do godziny czasu aż staną się dostępne (sieć dokona odpowiedniej ilości potwierdzeń).

BTC za SMS

Alternatywną opcją zakupu kryptowaluty jest skorzystanie z https://btc-sms.pl/. Po przejściu na tą stronę wybieramy kryptowalutę, którą chcemy kupić, określić cenę za SMS a następnie wprowadzić adres swojego portfela oraz przejść test reCAPTCHA. Wtedy pojawi się okienko z podsumowaniem
Niestety opłaty za taką usługę są bardzo wysokie. Wysłanie SMS w powyższym przykładzie kosztuje 4,92zł, a w zamian otrzymasz kryptowalutę wartą około 1,24zł. Opcja dobra chyba tylko wtedy jak nie masz dostępu do konta bankowego, nie masz gotówki a pilnie potrzebujesz zasilić swoje konto bitcoinami (np. jesteś w restauracji, która umożliwia płatność przy użyciu BTC i orientujesz się, że nie masz przy sobie portfela). Czas realizacji usługi w dni robocze w godzinach 8-22 nie powinien potrwać dłużej niż 30 minut. W pozostałych przypadkach czas może ulec wydłużeniu nawet do kilku godzin.

0 komentarze :

Prześlij komentarz