23 listopada 2016

Bitcoin: jaki podatek trzeba płacić od wirtualnej waluty

Osoba sprzedająca wirtualną walutę płaci PIT według stawek 18 i 32 proc. Jest za to zwolniona z VAT.

Ministerstwo Rozwoju i Finansów rozstrzygnęło, jak rozliczyć przychód ze sprzedaży wirtualnej waluty bitcoin (można za nią kupować i sprzedawać w internecie, bez potrzeby autoryzowania transakcji przelewem bankowym lub kartą kredytową).

– Przychody z wymiany jednostek bitcoin na walutę (krajową lub zagraniczną) co do zasady zaliczane są do źródła przychodu, jakim są prawa majątkowe – wyjaśnił wiceminister finansów Piotr Nowak w odpowiedzi na interpelację poselską nr 6655.
– W praktyce oznacza to, że osoba handlująca cyfrową walutą musi zapłacić podatek według skali, czyli według stawek 18 i 32 proc. Po zakończeniu roku składa zeznanie PIT-36 – mówi Grzegorz Grochowina, menedżer w KPMG w Polsce.
Dotychczas nie było to jasne, mimo iż bitcoin istnieje od 2009 r. Pojawiały się sprzeczne interpretacje rozliczania cyfrowej waluty. W niektórych fiskus twierdził, że od przychodu z handlu wirtualnymi walutami można płacić 3 proc. ryczałtu.

Ministerstwo wyjaśniło też kwestie rozliczenia VAT, w których także pojawiało się wiele sprzecznych interpretacji. Pomógł w tym wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-264/14 Hedqvist. Trybunał wskazał w nim, że jedynym przeznaczeniem wirtualnej waluty bitcoin jest funkcja środka płatniczego, oraz że jest on akceptowany przez niektórych przedsiębiorców.

„Dla celów opodatkowania VAT bitcoin jest traktowany jak środek płatniczy i podlega zwolnieniu od podatku na mocy art. 43 ust. 1 pkt 7 ustawy o VAT. Wyrok Hedqvist 264/2014 ma również to znaczenie, że w pewien sposób legitymizuje korzystanie z walut wirtualnych" – napisał wiceminister Nowak.
Ministerstwo podkreśla jednak, że brakuje powszechnie obowiązującej, legalnej definicji waluty wirtualnej (inaczej kryptowaluty lub waluty cyfrowej) – zarówno w prawie międzynarodowym, jak i krajowym. Rząd realizuje program „Od papierowej do cyfrowej Polski". Grupa ekspertów analizuje różne aspekty związane z tymi walutami, w tym związane z ewentualną regulacją prawną.

–Ministerstwo dostrzegło, że obrót wirtualnymi walutami staje się coraz popularniejszy i nie uniknie już odpowiedzi na pytania związane z ich stosowaniem i rozliczeniem. Mimo iż stanowisko ministerstwa jest cennym wyjaśnieniem dla użytkowników bitcoinów, to niezbędne jest wprowadzenie prawnych regulacji dotyczących kryptowalut – mówi Grzegorz Grochowina.

Źródło: rp.pl

0 komentarze :

Prześlij komentarz